Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to niewątpliwie jeden z najwygodniejszych produktów bankowych, pozwalający robić zakupy na kredyt bez oprocentowania. Jednak jej zalety docenią tylko zdyscyplinowani użytkownicy. Niezbyt rozsądne z niej korzystanie wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami. W takim razie warto zastosować się do kilku reguł.

Po pierwsze należy sprawdzić opłaty i oprocentowanie. Zanim wybierzesz kartę kredytową, sprawdź opłaty związane z jej wydaniem i użytkowaniem, a także oprocentowanie kredytu na karcie.
Kolejna ważna rada to nie kupuj, jeśli Cię nie stać. Nigdy nie zaciągaj kredytu większego niż taki, który będziesz w stanie spłacić w terminie.

Należy też pamiętać o pilnowaniu okresów spłaty. Zawsze spłacaj zadłużenie w wyznaczonym przez bank terminie – dzięki temu unikniesz prowizji, opłat i odsetek od kredytu.
Pamiętaj o spłacie minimalnej. Jeśli nie posiadasz środków na uregulowanie całości zadłużenia – spłać przynajmniej kwotę minimalną – w przeciwnym razie zapłacisz nie tylko odsetki, ale także karę.

Ostatnia ważna wskazówka brzmi: nie korzystaj z bankomatów. Wypłaty gotówki dla kart kredytowych są obciążone wysokimi prowizjami, a ponadto odsetki są naliczane natychmiast(brak okresu bezodsetkowego).

Zastosowanie się do powyższych porad sprawi, że korzystanie z karty kredytowej będzie łagodne w skutkach dla nas i naszego portfela.

Dodaj komentarz